- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
It is a general antenna for UHF RFID applications with high gain and low VSWR.
The compact and artistic antenna is suitable for all kinds of severe environment for its dual waterproof design with Gasket and silicone and strengthening rib of shell.
Is suitable for UHF RFID applications, such as entrance guard, warehouse management, logistics and retail item management.



Dimension

VSWR

Gain

Radiation Pattern

Input port-1 Scattering-parameters

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-9DV70 |
| Frequency Range(MHz) | 902-928MHz |
| Gain | >9dBic |
| VSWR | ≤1.3:1 |
| 3dB Beam-Width, H-Plane | 70° |
| 3dB Beam-Width, E-Plane | 70° |
| Polarization | Dual Linear Polarization |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | N-50KFD (Type N Female) (Two input ports) |
| Antenna Dimension | 258×258×56mm |
| Weight | 0.91kg(without bracket) |
| Material | Engineering Plastic ASA,Aluminums |
| Waterproof Level | IP67 |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Color | Ivory -white |