- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
Functions and features of the product
The T80202 antenna is a UHF band far-field antenna suitable for the RFID industry. This antenna adopts PCB design and features high gain and low loss. It has been specially optimized for access control and smart cabinets, with low standing wave and wide bandwidth. Due to the use of PCB technology, the antenna appears much thinner than conventional antennas. It has an exquisite appearance and is easy to install. It can be used in combination with different readers.
The T80202 antenna comes with six screw holes and can be fixed to objects with screws.
Main uses and applicable scope
The T80202 antenna can be conveniently applied in various scenarios such as warehousing, logistics, asset management, access control, and smart cabinets.
Customization can be made according to customer requirements.
Dimensions and specifications

Field strength and standing Bobbi

E-plane and H-plane lobe diagrams

Specifications
| Performance indicators | |
| Working frequency | 860MHz-960MHz |
| Gain | 12dbi |
| Stationed at Bobi | ≤1.3 |
| Humidity | 5%~95% |
| Input impedance | 50Ω |
| Polarization | Circular polarization |
| Joint type | SMA |
| H face HPBW | 75° |
| E side HPBW | 30° |
| Mechanical indicators | |
| Material | copper, FR4 |
| Weight | 0.79kg |
| Size | 800mm×200mm×19mm |
| Color | green |
| Protection grade | IPX4 |
| Working temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Storage temperature | -40℃~+ 85℃ |