- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
RFA915-8H is a universal antenna for RFID terminal applications in the UHF band, featuring directivity, narrow beam, high gain, and miniaturization. Due to its small size, it is suitable for use in various access control, vehicle management and other occasions.
Dimension

VSWR

Gain

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-8H |
| Frequency Range(MHz) | 902-928MHz |
| Gain | >8 dBi |
| VSWR | ≤1.3:1 |
| Polarization | Circular |
| Axial Ratio | <3 dB |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50 Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | SMA-50KFD |
| Antenna Dimension | 130×335×17.55 mm |
| Weight | 30g |
| Material | RF-4, Stainless steel |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Color | White |