- Overview
- Specifications
- Mounting diagram
- Recommended Products
Overview
RFA915-4530 is a near-field antenna suitable for embedded installation environments. This antenna has no antenna cover and is large in size, making it particularly suitable for scenarios such as settlement desks and workbenches where antennas need to be hidden. This antenna is a newly developed antenna structure independently developed, which reduces the mutual interference between antennas. It features stable performance, short reading distance, few misreads/missed reads, high cost performance and long-term usability. It is applicable to cash register/inventory taking in large shopping malls, inventory and organization of jewelry/valuable items, tool inventory and organization, patrol management, sign-in management, etc.
Typical applications: Jewelry/valuable items - counter inventory, smart store - cash register/inventory, venue sign-in, etc. Others: Personalized customization of antenna covers and installation methods.
Diagram

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-4530 |
| Frequency Range(MHz) | 860-960MHz |
| Gain | -15dBi |
| Polarization | Circular |
Mechanical Specifications
| Antenna Dimension | 450×300×10 mm |
| Weight | 320g(±15g) |
| Material | ABS+PP |
| Protection grade | IP65 |
Mounting diagram


