- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
RFA915-9R40-1A is suitable for application scenarios such as RFID logistics tracking, warehouse applications, access control systems, and parking lot management.
Specifications
| Electrical indicators | |
| Frequency range | 902-928MHz |
| Gain | 9dBi |
| Flap width | Hor:70° Ver:70° |
| Polarization mode | Circular polarization |
| Voltage standing wave ratio | ≤1.4 |
| Before-and-after ratio | ≥20 |
| Impedance | 50Ω |
| Maximum input power | 50W |
| Lightning protection | Dc grounding |
| Joint type | N flanges |
| Mechanical indicators | |
| Antenna size | 260*260*40mm |
| Net weight of antenna | 1.1kg |
| Packaging size | 29*29*8cm |
| Gross weight of the antenna | 1.68kg |
| Antenna cover material | ABS |
| Antenna cover color | white |
| Diameter of the handle | φ30-50mm |
| Maximum wind resistance strength | 60m/s |
| Working temperature | -40-70℃ |