- Oversigt
- Specifikationer
- Anbefalede Produkter
Oversigt
AdvanTrack er et RFID-baseret system, der giver realtidsinventar af alle mærkede genstande, der befinder sig i et givet område. Eksempler på sådanne områder er butikker, små lagerhalle, hospitalsområder osv.
AdvanTrack angiver også den omtrentlige placering af hver mærket genstand i realtid.
AdvanTrack omfatter:
• Antenner
• Multiplexere
• Læsere
• RF-kabler
• Styringskabler til multiplexere
• Power-over-Ethernet-injektorer
• Software-drivere, herunder en algoritme til tag-placering
AdvanTrack består af et sæt overhængende antenner, placeret med ca. 1,5 m × 1,5 m mellemrum.

Fordele:
• Vedvarende lagerføring
• Reduktion af udsolgte varer
• Hurtig lokalisation af produkter
• Detektion af forkert placerede genstande
• Reduktion af tyveri (shrinkage)
Anvendelser:
• Detailbutikker
• Hospitalsfaciliteter
• Lave lagerhaller
AdvanTrack omfatter også RDIF-læsere og RFID-multiplexere, der er forbundet til antennerne.

Hver antenne dækker et område med en diameter på ca. 3 meter og registrerer tags, der befinder sig inden for dens afspørgelsesområde. Antennerne aktiveres normalt sekventielt og registrerer identifikationen og positionen af hver mærket genstand hvert par sekunder.
Ved at give realtidsoplysninger om lagerbeholdning og placering kan AdvanTrack reducere udsolgte varer, opdage forkert placerede varer og mindske tyveri. Desuden hjælper det med at finde produkter meget hurtigere, hvilket kan føre til mere tilfredse kunder og mere produktive medarbejdere.
Antennerne har cirkulær polarisering og et strålingsmønster, der karakteriseres ved en blyantformet stråle (40°/40°).
Mekaniske specifikationer for hver antenne

Specifikationer
| Driftsfrekvens – EU-udgave | 865,6 – 867,6 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Driftsfrekvens – US-udgave | 902 – 928 MHz (FCC, del 15) |
| RF-effektafgivelse | Justerbar fra 5 dBm til 31,5 dBm (1,4 W) med en nøjagtighed på ±0,5 dBm ved værdier over +15 dBm. Maksimal effekt kan muligvis skulle reduceres for at overholde regulatoriske grænser |
| Svar til standarder | EPCglobal Gen2 (ISO 18000-6C) |
| Driftsdetekteringsafstand | Op til 6 meter. Anbefalet: op til 4 meter |
| Lokalisationsopløsning | Typisk 2 m × 2 m |
| Udsendelsesmønster | Pencils-tråle |
| Strålevidde | 40° / 40° |
| Sidelobe-niveau | < –15 dB |
| Antenneforstærkning | 9 dBi |
| Polarisation | Cirkulær |
| Data- og styregrænseflade | RJ45 (10/100 Base-T Ethernet) |
| Forbindere | MCX |
| Strømforsyning | Power over Ethernet |
| Temperaturinterval | -20 °C til +50 °C |
| Dimensioner for én antenne | 420 mm × 420 mm × 15 mm |
| Vægt af én antenne | 900 g |