- Yleiskatsaus
- Tekniset tiedot
- Suositellut tuotteet
Yleiskatsaus
AdvanTrack on RFID-pohjainen järjestelmä, joka tarjoaa reaaliaikaisen varaston kaikista merkityistä tavaroista tietyssä tilassa. Tällaisia tiloja ovat esimerkiksi vähittäiskauppa, pienet varastot ja sairaalatilat.
AdvanTrack antaa myös kunkin merkityn tavaran likimääräisen sijainnin reaaliajassa.
AdvanTrack sisältää:
• Antennit
• Monikanavamittarit
• Lukijat
• RF-kaapelit
• Monikanavamittareiden ohjauskaapelit
• Voiman syöttö Ethernet-verkkoon -injektorit
• Ohjelmistopajat, mukaan lukien tunnistimen sijainnin määrittävä algoritmi
AdvanTrack koostuu sarjasta kattoon asennettuja antennikomplekseja, jotka on sijoitettu noin 1,5 m × 1,5 m välein.

Hyödyt:
• Jatkuvasti päivitettävä varasto
• Varastotilanteen parantaminen (varaston loppuminen vähenee)
• Tuotteiden nopea sijaintimäärittely
• Väärin sijoitettujen tuotteiden havaitseminen
• Kauppaan kohdistuvan tappion vähentäminen
Käyttötarkoituksia:
• Vähittäiskaupan myymälät
• Sairaalat
• Matalakattoiset varastot
AdvanTrack sisältää myös RDIF-lukulaitteita ja RFID-monitieyksiköitä, jotka on kytketty antennien kanssa.

Jokainen antenne kattaa noin kolmen metrin halkaisijan suuruisen alueen ja tunnistaa sen kyselyalueella olevat tunnisteet. Antennit aktivoituvat yleensä peräkkäin, jolloin jokaisen merkityn tuotteen tunnistus ja sijainti saadaan selville muutaman sekunnin välein.
Tarjoamalla todellista aikaa vastaavaa varaston ja tuotteiden sijainnin seurantaa AdvanTrack voi vähentää varastopuutteita, havaita väärin sijoitetut tuotteet ja vähentää varkauden riskiä. Lisäksi se auttaa löytämään tuotteet huomattavasti nopeammin, mikä voi johtaa tyytyväisempiin asiakkaisiin ja tuottavampiin työntekijöihin.
Antennit ovat pyöreän polarisaation omaavia, ja niiden säteilykuvaus on kynänmuotoinen (40°/40°).
Jokaisen antennin mekaaniset ominaisuudet

Tekniset tiedot
| Toimintataajuus EU-versio | 865,6 – 867,6 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Toimintataajuus Yhdysvalloissa -versio | 902 – 928 MHz (FCC osa 15) |
| RF-tehotulo | Säädettävissä 5 dBm:stä 31,5 dBm:iin (1,4 W) ±0,5 dBm:n tarkkuudella yli +15 dBm:n. Suurinta tehoa saattaa joutua alentamaan täyttämään sääntelyvaatimukset |
| Standardiyhtäpitävyys | EPCglobal Gen2 (ISO 18000-6C) |
| Toimintahavaintoetäisyys | Enintään 6 metriä. Suositeltava etäisyys: enintään 4 metriä |
| Sijainnin tarkkuus | Tyypillisesti 2 m × 2 m |
| Säteilymalli | Kynämuotoinen säde |
| Suunnikulma | 40° / 40° |
| Sivusäteilyn taso | < –15 dB |
| Antennin voitto | 9 dBi |
| Polarisoituminen | Ympyrä |
| Tieto- ja ohjausliittymä | RJ45 (10/100 Base-T Ethernet) |
| Liittimet | MCX |
| Virtalähde | Virta Ethernetin yli |
| Lämpötila-alue | −20 °C – +50 °C |
| Yhden antennin mitat | 420 mm × 420 mm × 15 mm |
| Yhden antennin paino | 900 g |