- Prezentare generală
- Specificații
- Produse recomandate
Prezentare generală
AdvanTrack este un sistem bazat pe tehnologia RFID care oferă inventarul în timp real al tuturor articolelor etichetate aflate într-un anumit spațiu. Exemple de astfel de spații sunt magazinele de retail, depozitele mici, zonele spitalelor etc.
AdvanTrack oferă, de asemenea, locația aproximativă a fiecărui articol etichetat în timp real.
AdvanTrack include:
• Antene
• Multiplexoare
• Cititoare
• Cabluri RF
• Cabluri de comandă pentru multiplexoare
• Injectori Power Over Ethernet
• Driveri software, inclusiv un algoritm de localizare a etichetelor
AdvanTrack cuprinde un set de antene montate în plafon, dispuse la o distanță aproximativă de 1,5 m × 1,5 m.

Beneficii:
• Inventar permanent
• Reducerea lipsei de stoc
• Localizarea rapidă a produselor
• Detectarea articolelor plasate greșit
• Reducerea pierderilor (shrinkage)
Aplicații:
• Magazine de retail
• Spitale
• Depozite de înălțime redusă
AdvanTrack include, de asemenea, cititoare RFID și multiplexoare RFID care sunt conectate la antene.

Fiecare antenă acoperă o zonă de aproximativ 3 metri diametru și detectează etichetele aflate în zona sa de interogare. Antenele sunt, de obicei, activate secvențial, obținând identificarea și poziția fiecărui articol etichetat la fiecare câteva secunde.
Prin furnizarea unui inventar și a unei localizări în timp real, AdvanTrack poate reduce lipsa stocurilor, detecta articolele plasate greșit și reduce furturile. În plus, ajută la găsirea produselor mult mai rapid, ceea ce poate duce la clienți mai mulțumiți și la angajați mai productivi.
Antenele au polarizare circulară și un model de radiație caracterizat de o formă de fascicul subțire (40°/40°).
Specificații mecanice ale fiecărei antene

Specificații
| Frecvență de funcționare – versiune UE | 865,6 – 867,6 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Frecvență de funcționare – versiune SUA | 902 – 928 MHz (FCC part 15) |
| Putere de ieșire RF | Reglabil între 5 dBm și 31,5 dBm (1,4 W), cu o precizie de ±0,5 dBm pentru valori peste +15 dBm. Puterea maximă poate trebui redusă pentru a respecta limitele reglementare |
| Conformitate standard | EPCglobal Gen2 (ISO 18000-6C) |
| Distanța de detectare în funcționare | Până la 6 metri. Recomandat: până la 4 metri |
| Rezoluția de localizare | Tipic 2 m × 2 m |
| Diagramă de radiație | Fascicul îngust |
| Lățime de rază | 40° / 40° |
| Nivelul lobiilor secundari | < −15 dB |
| Gainul Antenei | 9 dBi |
| Polarizare | Circulară |
| Interfață de date și comandă | RJ45 (Ethernet 10/100 Base-T) |
| Conectori | MCX |
| Sursă de Alimentare | Power over Ethernet |
| Interval de temperatură | -20 °C până la +50 °C |
| Dimensiunile unei antene | 420 mm x 420 mm x 15 mm |
| Greutatea unei antene | 900 g |