- Översikt
- Specifikationer
- Rekommenderade produkter
Översikt
AdvanTrack är ett RFID-baserat system som ger realtidsinventering av alla märkta föremål som befinner sig inom ett angivet utrymme. Exempel på sådana utrymmen är butiker, små lager, sjukhusavdelningar osv.
AdvanTrack anger även ungefärlig plats för varje märkt föremål i realtid.
AdvanTrack inkluderar:
• Antenner
• Multiplexorer
• Läsare
• RF-kablar
• Kontrollkablar för multiplexorer
• PoE-injektorer (Power over Ethernet)
• Programvarudrivrutiner, inklusive en algoritm för taggplacering
AdvanTrack består av en uppsättning takmonterade antenner, placerade med ca 1,5 m × 1,5 m mellanrum.

Fördelar:
• Kontinuerlig lagerföring
• Minskning av brist på lager
• Snabb lokalisation av produkter
• Upptäckt av felplacerade artiklar
• Minskning av förluster (shrinkage)
Tillämpningar:
• Butiker
• Sjukhus
• Låghuslager
AdvanTrack omfattar även RDIF-läsare och RFID-multiplexorer som är anslutna till antennerna.

Varje antenna täcker ett område med en diameter på cirka 3 meter och upptäcker taggarna som befinner sig under dess avfrågningsområde. Antennerna aktiveras vanligtvis sekventiellt, vilket gör att identifiering och position för varje märkt artikel erhålls varje några sekunder.
Genom att tillhandahålla realtidsinventering och positionsbestämning kan AdvanTrack minska brist på lager, upptäcka felplacerade artiklar och minska stölder. Dessutom underlättar det att hitta produkter mycket snabbare, vilket kan leda till mer nöjda kunder och mer produktiva medarbetare.
Antennerna har cirkulär polarisering och ett strålningsmönster som karaktäriseras av en pennaformad stråle (40°/40°).
Mekaniska specifikationer för varje antenna

Specifikationer
| Driftfrekvens, EU-version | 865,6 – 867,6 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Driftfrekvens, USA-version | 902 – 928 MHz (FCC del 15) |
| RF-utgående effekt | Justerbar från 5 dBm till 31,5 dBm (1,4 W) med en noggrannhet på ±0,5 dBm vid nivåer över +15 dBm. Maximal effekt kan behöva minskas för att uppfylla regleringskraven |
| Standardkompatibilitet | EPCglobal Gen2 (ISO 18000-6C) |
| Driftupptäcktsavstånd | Upp till 6 meter. Rekommenderat: upp till 4 meter |
| Platsupplösning | Typiskt 2 m × 2 m |
| Strålningssmönster | Pennformad stråle |
| Stråldispersion | 40° / 40° |
| Sidolobnivå | < –15 dB |
| Antennfördelning | 9 dBi |
| Polarisation | Cirkulär |
| Data- och kontrollgränssnitt | RJ45 (10/100 Base-T Ethernet) |
| Anslutningar | MCX |
| Strömförsörjningsaggregat | Ström över Ethernet |
| Temperaturintervall | −20 °C till +50 °C |
| Dimensioner för en antenn | 420 mm x 420 mm x 15 mm |
| Vikt för en antenn | 900 g |