- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
AdvanTrack is a RFID-based system that provides inventory in real time of all tagged items located in a given space. Examples of such spaces are retail stores, small warehouses, hospital areas, etc.
AdvanTrack also supplies the approximate location of each tagged item in real time.
AdvanTrack includes:
• Antennas
• Multiplexers
• Readers
• RF cables
• Control cables for multiplexers
• Power Over Ethernet injectors
• Software drivers, including a tag location algorithm
AdvanTrack comprises a set of overhead antennas, spaced approximately 1.5 m x 1.5 m.

Benefits:
• Persistent inventory
• Reduction of stock-outs
• Fast location of products
• Detection of misplaced items
• Shrinkage reduction
Applications:
• Retail stores
• Hospitals
• Low height warehouses
AdvanTrack also comprises RDIF readers and RFID multiplexers that are connected to the antennas.

Each antenna covers an area of approximately 3 metres diameter, and detects the tags located under its area of interrogation. The antennas are usually sequentially activated, obtaining the identification and position of each tagged item every few seconds.
By providing real time inventory and location, AdvanTrack can reduce stock-outs, detect misplaced items, and reduce theft. Additionally, it helps finding products much faster, which may lead to more satisfied customers and more productive employees.
The antennas have circular polarization and a radiation pattern characterized by a pencil beam shape (40°/40°).
Mechanical specifications of each antenna

Specifications
| Operating frequency EU Version | 865,6 – 867,6 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Operating frequency US Version | 902 - 928 MHz (FCC part 15) |
| RF Power output | Adjustable from 5 dBm to 31.5 dBm (1.4W) with +/-0.5 dBm accuracy above +15 dBmMaximum power may have to be reduced to meetregulatory limits |
| Standard Compliance | EPCglobal Gen2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Detection distance | Up to 6 metres. Recommended: up to 4 metres |
| Location resolution | Typical 2 m x 2 m |
| Radiation pattern | Pencil beam |
| Beamwidth | 40° / 40° |
| Sidelobe level | < -15 dB |
| Antenna gain | 9 dBi |
| Polarization | Circular |
| Data and control interface | RJ45 (10/100 Base-T Ethernet) |
| Connectors | MCX |
| Power supply | Power over Ethernet |
| Temperature range | -20°C to +50°C |
| Dimensions of one antenna | 420 mm x 420 mm x 15 mm |
| Weight of one antenna | 900 g |