- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
Functions and features of the product
The T30301 double-layer antenna is a UHF band near-field antenna suitable for the RFID industry. This antenna adopts a PCB design and features strong field strength and low loss. It has been specially optimized for self-service borrowing and returning machines and cash registers, with low standing wave and wide bandwidth. Due to the use of PCB technology, the antenna appears much thinner than conventional antennas. It has an exquisite appearance and is easy to install. It can be used in combination with different readers.
Main uses and applicable scope
The T30301 antenna can be conveniently applied in warehousing, logistics, asset management and other scenarios, and can be customized according to customer requirements.
Dimensions and specifications

Field strength and standing Bobbi

Specifications
| Performance indicators | |
| Working frequency | 860MHz-960MHz |
| Gain | -10dbi |
| Stationed at Bobi | ≤2 |
| Humidity | 5%~95% |
| Input impedance | 50Ω |
| Polarization | Near field |
| Joint type | SMA |
| Mechanical indicators | |
| Material | copper, FR4 |
| Weight | 0.206kg |
| Size | 300mm×300mm×10mm |
| Color | green |
| Protection grade | IPX4 |
| Working temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Storage temperature | -40℃~+ 85℃ |