- Overview
- Specifications
- Dimension
- Recommended Products
Overview
RFA915-8H is a universal antenna for RFID terminal applications in the UHF band, featuring directivity, narrow beam, high gain, and miniaturization. Due to its small size, it is suitable for use in various access control, vehicle management and other occasions.
Specifications
| Electrical Specifications | |
| Model | RFA915-8H |
| Frequency Range(MHz) | 902-928MHz |
| Gain | >8 dBi |
| VSWR | ≤1.3:1 |
| Polarization | Circular |
| Axial Ratio | <3 dB |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50 Ω |
| Mechanical Specifications | |
| Connector | SMA-50KFD外 |
| Antenna Dimension | 130×335×17.55 mm |
| Weight | 30g |
| Material | RF-4, Stainless steel |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Color | White |
Dimension

Side view

Front view diagram

VSWR


Gain