- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
RFA915-5S-45UHF antenna is suitable for UHF RFID terminals, and can be easily used in logistics, access control, retail, warehousing and other occasions. It has the characteristics of narrow beam, directivity, stable performance, easy installation, debugging and maintenance.
Dimension

Directional graph

Specifications
| Electrical Specifications | |
| Model | RFA915-5S-45 |
| Frequency Range(MHz) | 920-925MHz |
| Gain | ≥5 dBi |
| VSWR | ≤1.5:1 |
| Polarization | Circular |
| 3dB Beam-Width | 45º |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50 Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | SMA |
| Antenna Dimension | 470×190×35 mm |
| Stire Temperature | -20℃~+ 55℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 70℃ |
| Color | White |