- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
Functions and features of the product
Electrical performance: The general-purpose antenna suitable for RFID applications in the UHF band features high gain, low standing wave, and wide axial ratio bandwidth. Mechanical performance: Attractive appearance, ultra-thin and waterproof structure design, excellent craftsmanship, simple installation, and when used in conjunction with various models of ultra-high frequency card readers at home and abroad, it can maximize the performance of the card reader.
Main uses and applicable scope
The RFA915-8R50 antenna can be conveniently applied in UHF band RFID scenarios such as warehousing, unmanned retail cabinets, and library archives.
Dimensions and specifications

The antenna is stationed at the wave ratio

Antenna pattern

Specifications
| Electrical indicators | |
| Frequency range | 860MHz~960MHz |
| Gain | 8dbic |
| Polarization mode | Circular polarization |
| Voltage standing wave ratio | ≤1.3:1 |
| H face HPBW | 75° |
| E side HPBW | 75° |
| Impedance | 50Ω |
| Joint type | SMA-K |
| Mechanical indicators | |
| Antenna size | 249 mm×219 mm×23 mm |
| Net weight of antenna | 400g |
| Antenna cover material | Plastic |
| Antenna cover color | white |
| Working temperature | -40℃~+ 80℃ |
| Storage temperature | -40℃~+ 80℃ |
| Protection grade | IP67 |