- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
The functions and features of the product
The T19192 antenna is a UHF band far-field antenna suitable for the RFID industry. This antenna adopts PCB design and features high gain and low loss. It has been specially optimized for access control and smart cabinets, with low standing wave and wide bandwidth. Due to the use of PCB technology, the antenna appears much thinner than conventional antennas. It has an exquisite appearance and is easy to install. It can be used in combination with different readers.
The T19192 antenna comes with four screw holes and can be fixed to objects through screws.
Main uses and applicable scope
The T19192 antenna can be conveniently applied in warehousing, logistics, asset management, access control, smart cabinets and other scenarios, and can be customized according to customer requirements.
Size specification

Field strength and standing Bobbi

E-plane and H-plane lobe diagrams

Specifications
| Performance indicators | |
| Working frequency | 860MHz-960MHz |
| Gain | 8dbi |
| Stationed at Bobi | ≤1.3 |
| Humidity | 5%~95% |
| Input impedance | 50Ω |
| Polarization | Circular polarization |
| Joint type | SMA |
| H face HPBW | 75° |
| E side HPBW | 75° |
| Mechanical indicators | |
| Material | copper, FR4 |
| Weight | 0.18kg |
| Size | 190mm×190mm×18mm |
| Color | green |
| Protection grade | IPX4 |
| Working temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Storage temperature | -40℃~+ 85℃ |