- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
Product overview
Advantenna-p33 is a compact RFID UHF Antenna with circular polarization and a radiation pattern characterized by a pencil beam shape (40°/40°) .
This radiation pattern makes this antenna ideal for many RFID applications such as overhead real-time inventory systems, magic mirrors and fitting rooms.
A set of Advantenna-p33 can be installed hanging from the ceiling in order to identify and locate tagged items in a given space in real -time.
In retail stores, Advantenna-p33 can be installed at the ceiling, over each fitting room. In this position, and thanks to its high directivity, the RFID system detects the RFID tags located in the corresponding fitting room, while minimizing the detection of items located in neighboring fitting rooms or in areas nearby.
Connector options

Flange straight

Flange right angle
Benefits:
• Narrow beam in two directions
• High gain
• Very thin form factor
Applications:
• Overhead real-time inventory systems
• Fitting rooms
• Magic mirrors
• Doors and corridors
Radiation pattern

Mechanical specifications



Specifications
| Operating Frequency EU Version | 865 - 868 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Operating Frequency US Version | 902 - 928 MHz (FCC part 15) |
| Operating Detection distance | Up to 6 metres |
| Radiation pattern | Pencil beam |
| Beamwidth | 40° / 40° |
| Gain | 10.4 dBi (EU version), 9.6 dBi (US version) |
| Sidelobe level | < -15 dB |
| Polarization | Circular |
| Input Impedance | 50 Ω |
| Connector | femaleSMA or MCXFlange or flange right angle |
| Temperature range | -20°C to +130°C |
| Size excluding connector | 417 mm x 417 mm x 3.3 mm16.4 inches x 16.4 inches x 0.13 inches |
| Size with flange connector | 417 mm x 417 mm x 15 mm16.4 inches x 16.4 inches x 0.6 inches |
| Antenna weight | 1050 g |