- Overview
- Specifications
- Mounting diagram
- Recommended Products
Overview
RFA-915-12R40-C is a combines high gain with wide 40°beamwidth right circular pannel antenna , Applied to RFID.
● Wide 40° Horizontal Beamwidth
● RoHS Compliant
Specifications
Electrical
| Model | RFA-915-12R40 |
| Frequency Range | 902-928MHz |
| Gain | 12dBi |
| VSWR | ≤1.5 |
| 3dB Beam-Width, H-Plane | 40° |
| 3dB Beam-Width, E-Plane | 40° |
| Polarization | Right circular |
| Axial Ratio | <2 |
| Front to Back Ratio | ≥20 dB |
| Maximum Input Power | 100 Watt |
| Impedance | 50Ω |
| Lightning Protection | DC Grounded |
Mechanical
| Connector | N-K |
| Antenna Dimension | 450×450×22.5 mm |
| Weight | 2.1kg/2.5kg |
| Radome Material | UV ABS |
| Mounting Mast Diameter | Ø40~Ø60 mm |
| Operating Temperature | -40° C to +65° C |
| Rated Wind Velocity | 216km/h |
Mounting diagram


