- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
Suitable for UHF band RFID antenna terminal general case, the directional narrow beam, high gain characteristics.
Suitable for all occasions, access control, fleet management and other uses.
Gain

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-10H45 |
| Frequency Range(MHz) | 860-960MHz |
| Gain | >10 dBi |
| VSWR | ≤1.3:1 |
| Polarization | Circular |
| 3dB Beam-Width, H-Plane | 45º |
| 3dB Beam-Width, E-Plane | 70º |
| Axial Ratio | <3 dB |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50 Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | SMA-50KFD |
| Antenna Dimension | 460×220×35 mm |
| Weight | 4.3kg |
| Material | Engineering Plastic ASA,Aluminums |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Color | Black |