- Översikt
- Specifikationer
- Rekommenderade produkter
Översikt
Produktöversikt
Advantenna-p33 är en kompakt UHF RFID-antenn med cirkulär polarisering och ett strålningsmönster som karakteriseras av en pennaformad stråle (40°/40°).
Detta strålningsmönster gör denna antenn idealisk för många RFID-applikationer, såsom överhuvudsrealtime-inventeringssystem, magiska speglar och provrum.
En uppsättning Advantenna-p33 kan monteras hängande från taket för att identifiera och lokalisera märkta föremål i ett visst utrymme i realtid.
I butiksförsäljningsställen kan Advantenna-p33 monteras i taket ovanför varje provrum. I denna position och tack vare dess höga riktverkan upptäcker RFID-systemet RFID-taggar som befinner sig i motsvarande provrum, samtidigt som det minimerar upptäckten av artiklar i angränsande provrum eller i närliggande områden.
Anslutningsalternativ

Fläns rak

Fläns rät vinkel
Fördelar:
• Smal stråle i två riktningar
• Hög förstärkning
• Mycket tunn formfaktor
Tillämpningar:
• Översiktsbaserade realtidsinventeringssystem
• Provrum
• Magiska speglar
• Dörrar och korridorer
Strålningssmönster

Mekaniska specifikationer



Specifikationer
| Driftfrekvens, EU-version | 865–868 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Driftfrekvens, USA-version | 902–928 MHz (FCC del 15) |
| Driftupptäcktsavstånd | Upp till 6 meter |
| Strålningssmönster | Pennformad stråle |
| Stråldispersion | 40°/40° |
| Gain | 10,4 dBi (EU-version), 9,6 dBi (USA-version) |
| Sidolobnivå | < -15 dB |
| Polarisation | Cirkulär |
| Inmatningsimpedans | 50 Ω |
| Anslutningsdel | kvinno-SMA eller MCX-fläns eller fläns med rät vinkel |
| Temperaturintervall | -20 °C till +130 °C |
| Storlek exklusive kontakt | 417 mm × 417 mm × 3,3 mm16,4 tum × 16,4 tum × 0,13 tum |
| Storlek inklusive flänskontakt | 417 mm × 417 mm × 15 mm16,4 tum × 16,4 tum × 0,6 tum |
| Antennvikt | 1050 g |