- Översikt
- Specifikationer
- Produktkoder för beställning
- Rekommenderade produkter
Översikt
Produktöversikt
Advantenna-CP11 är en kompakt UHF RFID-antenn med ett mycket kontrollerat läsområde och cirkulär polarisering.
Genom att reglera effekten på RFID-läsaren kan Advantenna-CP11 användas som en närfältsantenn eller som en antenn med större räckvidd.
När den används som en närfältsantenn kan läsområdet justeras till några centimeter, även vid användning av fjärrfälts-taggar.
Advantenna-CP11 kan monteras under ytan på hyllor, bord osv. för att skapa RFID-applikationer såsom betalningssystem, incheckningssystem, åtkomstkontroll, smarta hyllor, smarta displayenheter, smarta paneler och smarta bord.
Fördelar:
• Kan användas antingen som en närfältsantenn eller som en antenn med större räckvidd
• Område med högt kontrollerad läsning
• Kostnadseffektiv
Tillämpningar:
• Betalningssystem
• Incheckningssystem
• Åtkomstkontroll
• Smarta hyllor
• Smarta paneler
• Smarta bord
• Smarta ytor i allmänhet
Strålningssmönster

Följ oss på Twitter: @KeonnTech
Advantenna-CP11 ™
Exempel:
• ADAN-CP11EU-SMA-200:
- Advantenna-CP11
- Frekvensband: 865,6 MHz – 867,6 MHz
- SMA-kontakt
- Modell 200
Mekaniska specifikationer




Specifikationer
| Driftfrekvens, EU-version | 865–868 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Driftfrekvens, USA-version | 902–928 MHz (FCC del 15) |
| Driftupptäcktsavstånd | Upp till 3 m (i högprestandaläge) |
| Strålningssmönster | Justerbar |
| Gain | 0,2 dBi |
| Bältesbredd | 120° / 120° |
| Polarisation | Cirkulär |
| Inmatningsimpedans | 50 Ω |
| Anslutningsdel | SMA |
| IP-betyg | IP64: Dammtät, även vid hög koncentration. Motståndskraftig mot stänkvatten |
| Temperaturintervall | −20 °C till +130 °C |
| Storlek exklusive kontakt | 180 mm × 180 mm × 17,5 mm, 7 tum × 7 tum × 0,7 tum |
| Antennvikt | 485 g |
Produktkoder för beställning
| ADAN-CP11 | Ff | - | CCC | - | mmm | |
| FF = frekvensband | ||||||
| EU | 865,6 MHz – 867,6 MHz | |||||
| US | 902,0 MHz – 928,0 MHz | |||||
| Anslutartyp | ||||||
| SMA | Sma-kontakt | |||||
| Modell | ||||||
| 200 | Modellnummer |