- Overview
- Specifications
- Product codes for ordering
- Recommended Products
Overview
Product overview
Advantenna-CP11 is a compact RFID UHF Antenna, with a highly controlled reading area, and with circular polarization.
By controlling the power of the RFID reader, the Advantenna-CP11 can work as a near-field antenna, or as a wider range antenna.
When working as a near-field antenna, the reading area can be adjusted to be a few centimeters, even with far-field tags.
Advantenna–CP11 can be mounted under the surface of a shelf, table, etc. in order to create RFID applications such as payment systems, check-in systems, access control, smart shelves, smart displays, smart panels and smart tables.
Benefits:
• Can work either as a near-field antenna or a wider range antenna
• Highly controlled reading area
• Cost effective
Applications:
• Payment systems
• Check-in systems
• Access control
• Smart shelves
• Smart panels
• Smart tables
• Smart surfaces in general
Radiation pattern

Follow us on twitter: @KeonnTech
Advantenna-CP11 ™
Examples:
• ADAN-CP11EU-SMA-200:
- Advantenna-CP11
- Frequency band : 865,6 MHz - 867,6 MHz
- SMA connector
- Model 200
Mechanical specifications




Specifications
| Operating Frequency EU Version | 865 - 868 MHz (ETSI EN 302 208) |
| Operating Frequency US Version | 902 - 928 MHz (FCC part 15) |
| Operating Detection distance | Up to 3 m (in high power mode) |
| Radiation pattern | Adjustable |
| Gain | 0.2 dBi |
| Beam width | 120° / 120° |
| Polarization | Circular |
| Input Impedance | 50 Ω |
| Connector | SMA |
| IP rating | IP64Dust resistant, even in high concentration Resistant to splashing water |
| Temperature range | -20°C to + 130°C |
| Size excluding connector | 180 mm x 180 mm x 17.5 mm7 inches x 7 inches x 0.7 inches |
| Antenna weight | 485 g |
Product codes for ordering
| ADAN-CP11 | FF | - | CCC | - | mmm | |
| FF = frequency band | ||||||
| EU | 865,6 MHz - 867,6 MHz | |||||
| US | 902,0 MHz - 928,0 Mhz | |||||
| Connector type | ||||||
| SMA | SMA connector | |||||
| Model | ||||||
| 200 | Model number |