- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
● Wide 90° Horizontal Beamwidth
● IP66 Waterproof Level
● RoHS Compliant
Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-9R40-2 |
| Frequency Range(MHz) | 902-928MHz |
| Gain | 9 dBi |
| VSWR | ≤1.3 |
| 3dB Beam-Width, H-Plane | 90° |
| 3dB Beam-Width, E-Plane | 90° |
| Polarization | Right Circular or Left Circular |
| Axial Ratio | <1.7 |
| Front to Back Ratio | ≥20 dB |
| Maximum input power | 100 Watt |
| Impedance | 50 Ω |
| Lightning Protection | DC Grounded |
Mechanical Specifications
| Connector | N- Female or Customize |
| Bracket | L bracket or X1 or X2 bracket(die cast) |
| Antenna Dimension | 260×260×33.5 mm |
| Weight | 1.2 KG |
| Radome Material | UV Protected ABS |
| Mounting Mast Diameter | Ø40~Ø60 mm |
| Operating temperature | -40° C to +65° C |
| Rated Wind Velocity | 216 Km/h |