- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
RFA915-8H45 Suitable for the UHF band RFID universal antenna terminal situations, with directionality, narrow beam, high gain, miniaturization, etc. Small size, suitable for various access control , vehicle management, etc.
Dimension

VSWR

Gain

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-8H45 |
| Frequency Range(MHz) | 860-960MHz |
| Gain | >8 dBi |
| VSWR | ≤1.3:1 |
| Polarization | Circular |
| 3dB Beam-Width, H-Plane | 45º |
| 3dB Beam-Width, E-Plane | 70º |
| Axial Ratio | <3 dB |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50 Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | SMA-50KFD |
| Antenna Dimension | 129×315×15 mm |
| Weight | 1.02g |
| Material | RF-4, Stainless steel |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Color | Silvery White |