- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
Suitable for the UHF band RFID near-field antenna.
Small volume without blind area, distance control, etc.



VSWR

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA920-3H |
| Frequency Range(MHz) | 920-928MHz(865-868MHz optional ) |
| Gain | > 3dBic |
| VSWR | ≤1.5:1 |
| Polarization | Circular |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Input Impedance | 50 Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | SMA-50KFD |
| Antenna Dimension | 128×128×20mm |
| Weight | 0.4Kg |
| Material | RF-4,ASA |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Color | White |