- Overview
- Specifications
- Recommended Products
Overview
The RFA915-6H70A is a universal antenna suitable for RFID applications in the UHF band, featuring high gain and low standing wave.
It has a beautiful and compact appearance, adopts a dual waterproof design of waterproof gasket and silicone, and the shell is designed with reinforced ribs, making it suitable for use in various harsh environments. It can be conveniently applied in RFID scenarios of the UHF band such as access control, warehousing, logistics, and retail.



Dimension

VSWR

Gain

Specifications
Electrical Specifications
| Model | RFA915-6H70A |
| Frequency Range(MHz) | 840-960MHz |
| Gain | > 6dBic |
| VSWR | ≤1.3:1 |
| 3dB Beam-Width, H-Plane | 70° |
| 3dB Beam-Width, E-Plane | 70° |
| Polarization | Circular |
| Relative Humidity | 5%~95% |
| Impedance | 50 Ω |
Mechanical Specifications
| Connector | SMA-50KFD |
| Antenna Dimension | 128×128×20mm |
| Weight | 0.3 kg(Excluding the bracket) |
| Material | ASA EngineeringPlastics,Aluminum |
| Waterproof Level | IP67 |
| Stire Temperature | -40℃~+ 85℃ |
| Operating temperature | -40℃~+ 85℃ |